Turistické zajímavosti obcí Stará Bystrica a Řeka nejen pro nás.

Witamy na stronach internetowych wiosek Řeka & Stará Bystrica

česky deutsch english

Rzeka, to urocza, typowo podgórska wioska nad potokiem o tej samej nazwie, ukryta w głębokich dolinach zacienionych zalesionymi grzbietami Morawsko-Śląskich Beskidów, które osiągają tutaj około 1000 m wysokości n.p.m. Większa cześć terytorium wsi leży w obszarze chronionym Beskidów. Jest jedną z dwu miejscowości mikroregionu dorzecza Stonawki z najbogatszą ofertą ruchu turystycznego w zakresie turystyki górskiej, rekreaci i odpoczynku. Obecnie mieszka tutaj prawie 500 obywateli, ale wieś ożywa w związku z intensywnym ruchem turystycznym w miesiącach letnich i zimowych oraz wczesną wiosną i późną jesienią dzięki miejscowym właścicielom domków letniskowych.
We wsi znajduje się kilka typowych zrębowych chałup. Niektóre z nich służą ciągle swemu pierowtnemu celowi, inne zmienione na domy rekreacyjne mieszkańców niedalekiej ostrawskiej aglomeraci przemysłowej. Do celów rekreacyjnych i turystycznych służy także kilka ośrodków wypoczynkowych, schronisk ukrytych wśród okolicznych gór oraz basen z podgrzewaną wodą.
Grzbiety górskie, doliny i zbocza oferują przepiąkne panoramy okolicy oraz skrywają malownicze zakątki przyrodnicze, które można odwiedzić dzięki sieci pieszych, rowerowych i jeździeckich ścieżek. Zimą utkane są trasami biegówkowymi i nartostradami oraz wyciągami narciarskimi. Również okoliczne wsie podgórza mają ciekawą ofertę w postaci atrakci turystycznych, imprez kulturalnych i przyjemnego otoczenia, co w sumie może urozmaicić pobyt w Rzece.


Kisucka gmina Stará Bystrica jest położona na północno-zachodniej granicy Słowacji w powiecie Czadca. Gmina, której historia sięga XV wieku, ma aktualnie powyżej 2600 obywateli. Niedaleko Starej Bysticy jest chroniony rezerwat przyrody Velká Rača, etnograficzna ekspozycje kisuckiej gminy w przyrodzie – Skansen w Vychylovce, zabytkowa leśna kolejka wąskotorowa, która jest częścią skansenu, jezioro zaporowe Nová Bystrica czy chronione Vychylovské progi wodne. Niedaleko Starej Bystricy jest miejsce urodzenia słowackiego bohatera narodowego Juraja Janosika – Terchová.

Gmina Stará Bystrica jest partnerem gminy Rzeka w projekcie: „Turystyczne ciekawostki gmin Stará Bystrica i Rzeka nie tylko dla was“. Projest jest realizowany w ramach Programu operacyjneto przygranicznej współpracy SR-ČR 2007-2013. Głównym celkem projektu jest wytrowzenie stałych związków na podstawie współpracy regionalnych samospraw w przygranicznym słowacko-czeskim regionie. Projekt koncentruje się na rozwój gospodarczy regionu poprzez ruch turystyczny.


eka & Star Bystrica Tento mikroprojekt: "Turistické zajímavosti obcí Stará Bystrica a Řeka nejen pro nás" je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty.

sponzoi a partnei

Aktualizováno: 28.12.2010 CHALU webdesign - Všechna práva vyhrazena.